Skąd wiesz, czy podoba Ci się nowa praca?
Wreszcie udało Ci się zdobyć wymarzoną pracę? Twoja praca jest tuż za rogiem, a obiecane wynagrodzenie jest ponadprzeciętne? A jednak obawiasz się, jak przyjmą Cię Twoi obecni pracownicy? Czy ci się tam spodoba, czy będziesz pasował? Już podczas rozmowy kwalifikacyjnej coś wyłapiesz, zwłaszcza jeśli przejdziesz przez swoje przyszłe miejsce pracy. Jeśli widzisz zdjęcia dzieci, kwiaty i inne drobiazgi zdobiące miejsce pracy, to znak, że panuje tu swobodna atmosfera. Atmosfera w miejscu pracy i udogodnienia na stanowiskach pracy wiele Ci powiedzą, posłuchaj swojej intuicji. Możesz dowiedzieć się wiele o firmie w Internecie, a najlepiej, jeśli znasz byłego lub obecnego pracownika, nie krępuj się zapytać.
Czy czeka Pan/Pani w sekretariacie na rozmowę kwalifikacyjną?
Podczas oczekiwania proszę zwracać uwagę na otoczenie. Czy sekretarka rozmawia swobodnie ze swoimi kolegami lub nawet z tobą? Czy proponuje Ci kawę lub coś do picia? Jak reagowała, gdy dzwonił lub przychodził przełożony? Czy często sztywniała lub zmieniała ton głosu? Nawet takie drobiazgi mogą wiele powiedzieć o atmosferze panującej w firmie. Oczekiwanie na zatrudnienie przez rekrutera lub przełożonego nie powinno być zbyt długie.
Reakcja przyszłych współpracowników
Jak zareagowali na Ciebie przyszli współpracownicy? Czy witali się z Tobą, uśmiechali, czy też w miejscu pracy panowała grobowa cisza i nikt nawet nie mrugnął okiem? Jeśli w miejscu pracy rozlega się śmiech, który nie ustaje nawet wtedy, gdy wchodzisz, to znaczy, że wygrałeś.
Typing czy wycie
Typing w miejscu pracy to czasem trudna sprawa, zwłaszcza między przełożonym a podwładnym. Z drugiej strony, zaoferowanie uścisku nie oznacza, że od razu zaprzyjaźni się z szefem lub straci Twój szacunek.
Czy oni zamykają drzwi do biura?
Czy drzwi do biura są otwarte czy zamknięte? Może to zabrzmi małostkowo, ale pukanie do drzwi i czekanie na pozwolenie na wejście stawia Cię w niskiej pozycji. Nie oznacza to jednak, że w miejscu pracy panuje napięta atmosfera.
Nie bój się pytać
Jeśli masz jakieś pytania dotyczące funkcjonowania pracowników, nie bój się zapytać osoby z działu HR lub swojego przełożonego. Zapytaj ich również, jak podoba im się firma, czy cieszą się na pracę i dlaczego.
