Nawet tatusiowie mogą teraz wziąć urlop ojcowski
Po powrocie do domu z oddziału położniczego rozpoczyna się trudny okres dla kobiety. W tak zwanym półroczu, kiedy matka dochodzi do siebie po porodzie i uczy się opieki nad małym dzieckiem, często skarży się, że nie nadąża i potrzebuje pomocy partnera. Od 2018 roku prawo w Republice Czeskiej pozwala również mężczyznom na korzystanie z urlopu ojcowskiego, a po urodzeniu dziecka świeżo upieczony ojciec może ubiegać się o tydzień urlopu ojcowskiego.
Kto jest uprawniony do urlopu ojcowskiego?
Kandydat musi być wymieniony w akcie urodzenia jako ojciec dziecka lub posiadać dziecko w wieku poniżej 7 lat w rodzinie zastępczej lub adoptowane. Urlop ojcowski ma za zadanie pomóc w zbliżeniu rodziny. Może on wtedy złożyć wniosek w czasie swoich szóstych urodzin lub od pierwszego dnia adopcji. Jeśli zostanie mu przyznany tydzień urlopu ojcowskiego, musi go wykorzystać w całości. Ojciec nie może w tym czasie pracować. Zasiłek ojcowski jest zawsze wypłacany na jedno lub więcej dzieci. Tak więc nawet jeśli jest wiele narodzin, ojciec otrzymuje tylko jedno świadczenie.
Ile wynosi zasiłek ojcowski?
Zasiłek ojcowski oblicza się tak samo jak zasiłek macierzyński. Oznacza to, że zasiłek ojcowski wynosi 70% podstawy wymiaru dziennego ojca. Jednak nawet w przypadku zasiłku ojcowskiego istnieją pewne ograniczenia. Jeśli ojciec zarabia więcej niż 40 000 koron miesięcznie, zasiłek ojcowski nie jest tak opłacalny finansowo jak dla ojca zarabiającego 25 000 koron miesięcznie. Na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych (mpsv.cz) znajduje się prosty kalkulator, dzięki któremu można łatwo obliczyć wysokość danego zasiłku ojcowskiego.
Zasiłek macierzyński nie ma wpływu na przyznanie zasiłku ojcowskiego ani na jego wysokość. Zasiłek ojcowski nie jest też w żaden sposób odliczany od zasiłku macierzyńskiego partnera.
Gdzie złożyć wniosek o zasiłek ojcowski
Odbierasz formularz w okręgowym biurze ubezpieczeń społecznych, wypełniasz go i dajesz pracodawcy, który wypełnia drugą część. Pracodawca odsyła formularz do administracji okręgu. Pracodawca nie może zabronić pracownikowi korzystania z urlopu ojcowskiego i musi umożliwić mu skorzystanie z urlopu bez ponoszenia kary.
.
