Jak odróżnić solidne oferty pracy od niepoważnych?
Szukasz nowej pracy lub chcesz zarobić trochę dodatkowych pieniędzy, ale niektóre z ofert pracy w niepełnym wymiarze godzin wydają się nieco wątpliwe? Uwierz mi, nie masz. Za ofertami niektórych "gwarantowanych" prac, w których zarobisz dużo pieniędzy, często kryją się oszuści, którzy chcą tylko wyłudzić od Ciebie pieniądze lub informacje.
Na co zwracać uwagę?
Pierwszym aspektem, który nie ma nic wspólnego z poważną ofertą jest opłata za przystąpienie, członkostwo lub jakakolwiek inna opłata. Czy chodzi o materiały (koperty do naklejania znaczków, koraliki do robienia różańców itp.), czy o cokolwiek innego, co wydaje się wiarygodne, uważaj. W zdecydowanej większości przypadków nie otrzymasz ani materiału, ani odpowiedzi.
Tak samo jest z opłatami w postaci sms-ów wysyłanych za dostęp do strony, gdzie obiecuje się proste zadanie czytania maili i klikania w nie.
Inną grupą reklam, które wyglądają podejrzanie jest sprzedaż lub oferowanie czegokolwiek i tylko prowizja jest oferowana jako nagroda.
Takie oferty pracy najczęściej pojawiają się w różnych grupach skupionych wokół pracy tymczasowej i dodatkowego zarobku na portalach społecznościowych, gdzie wraz z ogłoszeniem pojawia się zadowolona pani z banknotami w ręku, ale informacja jest mało konkretna, jedynie krótkie zdanie, że szczegółowe informacje prześle na adres "sz". Wydaje się to prawdopodobne, prawda? Jednak większość zdjęć jest ściągnięta z internetu, a profile są fałszywe, z wyjątkiem oferty kosmetyków. Oczywiście na sprzedaży kosmetyków nie zarobisz dużych pieniędzy.
Czy naprawdę jesteś zainteresowany?
Powód zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną może jednak wcale nie być związany z oferowanym stanowiskiem. Ponieważ rekruter zna Twój poprzedni zawód z CV, zdarza się, że celem rozmowy jest uzyskanie od Ciebie informacji o Twoim poprzednim pracodawcy, co jest nieetyczne i na granicy prawa. Jest bardzo mało prawdopodobne, że firma da Ci pracę.
