Z czym wiąże się skrócenie czasu pracy?
Praca na część etatu staje się coraz bardziej popularna, szczególnie wśród młodych rodziców, którzy mogą lepiej dostosować swoje zmiany i spędzać więcej czasu z dziećmi. Niezależnie od tego, jaki jest powód skrócenia etatu, pamiętaj, że niesie on ze sobą więcej zmian niż tylko krótsze godziny.
Za mniej pracy, mniej pieniędzy
Zrozumiałe jest, że jeśli pracujesz mniej, będziesz też oczekiwał mniejszego wynagrodzenia, o czym mówi też Kodeks pracy w art. 80.
W niektórych krajach, jednak, skrócone godziny pracy nie zmieniają wynagrodzenia.
Kto jest prawnie uprawniony do pracy w niepełnym wymiarze godzin?
Niektórzy pracownicy z różnych powodów mogą poprosić o pracę w niepełnym wymiarze godzin, a pracodawca jest zobowiązany do dostosowania się do nich.
Jeżeli pracownik sprawuje opiekę nad dzieckiem do lat 15 i nie stoją temu na przeszkodzie poważne względy operacyjne (których Kodeks pracy nie precyzuje), ma prawo do pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy. Pracodawcy często nie przychylają się do takiego wniosku, ale ich argumenty nie utrzymałyby się w sądzie.
Co z nadgodzinami?
Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy działa tak samo jak zwykłe zatrudnienie.
Pracownik musi otrzymać wynagrodzenie za pracę poza wyznaczonymi godzinami, ale uwaga. Jeślipracuje w godzinach do pełnego etatu, otrzymuje regularne wynagrodzenie bez wynagrodzenia. Dopiero gdy przekroczy swój wymiar godzin ponad pełny etat, przysługuje mu dodatkowe wynagrodzenieza nadgodziny.
Krótki czas pracy oznacza krótszy urlop
Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy również przysługują cztery tygodnie urlopu, jednak liczba dni jest zmniejszona. W przypadku pracy w niepełnym wymiarze godzin pracownik pracuje na mniejszą liczbę zmian. Na przykład, jeśli pracownik pracuje tylko dwa dni w tygodniu, jest on uprawniony do ośmiu dni urlopu.
Co z emeryturą?
Pracodawca opłaca za pracownika ubezpieczenie społeczne nawet przy zatrudnieniu w niepełnym wymiarze czasu pracy, więc emerytura jest obliczana tak samo jak przy zatrudnieniu na cały etat. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że przy pracy w niepełnym wymiarze godzin jest zazwyczaj mniejsze wynagrodzenie, co będzie miało odzwierciedlenie w wysokości emerytury.
>