Szczęście kontra ciężka praca - co prowadzi do sukcesu?

Jedną rzeczą jest odnosić sukcesy w pracy. Często kojarzy nam się ze statusem kierowniczym, pełną pensją i dużym prestiżem. Jednak ta koncepcja jest daleka od tego, co jest planowane, ponieważ planowanie kariery, cele zawodowe i aspiracje są tak zróżnicowane, jak osobiste nastawienie do życia. Niezależnie od tego, czy jesteś bankierem inwestycyjnym, założycielem start-upu czy pracownikiem administracji, wszyscy chcemy wiedzieć: "Co jest ważne do osiągnięcia sukcesu w twojej pracy?".
Gorący temat
To pytanie zdaje się rodzić od kilku lat. Niezliczeni trenerzy i seminaria obiecują łatwą odpowiedź za więcej lub mniej pieniędzy. Poszukiwanie jednej magicznej formuły już dawno stało się biznesem. Szczególnie często słyszymy, że pewne cechy, takie jak wytrwałość, pasja i determinacja, mogą przyczynić się do rozwoju kariery. To właściwie brzmi logicznie; nasze babcie zwykły mawiać: "Jeśli czegoś chcesz, musisz coś dla tego zrobić!". Tak więc recepta na sukces zawodowy jest bardzo prosta. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz po prostu ciężko pracować. Ale czy to naprawdę wystarczy?
Szczęście i przypadek też mają znaczenie
Włoski naukowiec Alessandro Pluchino nie był zadowolony z tej prostej formuły i stwierdził, że ważne są również inne czynniki sukcesu. W badaniach przeprowadzonych przez niego i jego kolegów z Uniwersytetu w Katanii stwierdzono, że przebieg naszej kariery zależy również od szczęścia i przypadku. Badacze nie twierdzą, że szczęście jest jedynym czynnikiem decydującym. Jednak z ich danych wynika, że wiele osób omija kluczowe kroki na drodze do sukcesu zawodowego, nie dostrzegając szczęśliwych wypadków i nowych ścieżek, ponieważ są zbyt skoncentrowani na optymalizacji swoich umiejętności.
Talent też nie jest gwarancją sukcesu
Badanie nie tylko pokazuje, że rozpoznawanie i wykorzystywanie szczęśliwych wypadków ma wpływ na naszą karierę. Naukowcy próbowali również sprawdzić związek między sukcesem a talentem, symulując ścieżki kariery tzw. agentów za pomocą modelu matematycznego. Rezultat: najbardziej utalentowani ludzie rzadko odnoszą największe sukcesy. Ludzie osiągający największe sukcesy często wywodzą się z grupy stosunkowo przeciętnie utalentowanych osób. Czy oznacza to więc, że ciężka praca się nie opłaca, zaangażowanie nie jest nagradzane, a talent jest zupełnie nieistotny? Czy to badanie ostatecznie pokazuje, że powinniśmy po prostu usiąść z założonymi rękami i czekać na szczęśliwy zbieg okoliczności, który wszystko załatwi?
