Praca w domu staje się coraz bardziej popularna
W Europie Zachodniej i Północnej praca w domu jest od wielu lat powszechną formą zatrudnienia. Ostatnio trend ten zaczął się pojawiać również w Polsce. Zaletą dla pracodawców jest to, że nie muszą budować powierzchni biurowej i oszczędzają na kosztach energii. Dla pracowników jest on popularny, ponieważ pozwala im łączyć pracę z życiem rodzinnym.
Główne korzyści dla pracowników
- brak stałych godzin pracy i nie musi się przemieszczać do pracy
- elastyczność w wykonywaniu pracy, która może być wykonywana według własnego harmonogramu
- mniejszy stres związany z porannym ruchem ulicznym, nikt nie sprawdza kiedy zaczynasz pracę i kiedy ją kończysz
- unikanie konfliktów ze współpracownikami
- oszczędzanie czasu na dojazdach do i z pracy, który możesz wykorzystać bardziej efektywnie.
Korzyści i zagrożenia
Praca w domu to postępowe podejście do pracy, ale takie, które oprócz korzyści niesie ze sobą ryzyko i pułapki dla obu stron. Dla pracowników oznacza to izolację komunikacyjną i niemożność doświadczania uczucia pracy zespołowej. Pracodawcy muszą być bardziej czujni w kwestii wrażliwych danych firmowych, problemem jest również zarządzanie zespołem. Wciąż stosunkowo niejasne przepisy nie sprzyjają większemu rozwojowi. W rzeczywistości nakłada ona na pracodawców takie same obowiązki w zakresie bezpieczeństwa pracy w przypadku pracy w domu. Na szczęście ryzyko to nie jest zbyt duże, gdyż najczęstszym rodzajem aktywności w domu jest praca przy komputerze.
Rozważmy procesy komunikacyjne
Potwierdza się, że np. telefon czy Teams nie zastąpią bezpośredniego kontaktu między ludźmi. Żaden komunikator nie zastąpi biurowej atmosfery i bezpośrednich rozmów o pracy i życiu osobistym. Obie strony muszą się również nauczyć, jak radzić sobie w sytuacjach modelowych, czy to przez telefon, e-mail, czy też poprzez natychmiastowe umówienie się na spotkanie twarzą w twarz. Połączenie pracy w domu z osobistymi spotkaniami lub doradztwem wydaje się być idealnym rozwiązaniem.
Praca w domu a Kodeks pracy
W zgodzie z tym nowym trendem Ministerstwo Pracy i Spraw Społecznych przygotowało nowelizację Kodeksu pracy, która ma m.in. zmienić zasady home office. Zmiany dotyczące pracy w domu są następujące:
- pracodawcy będą musieli zwracać pracownikom koszty, które ponoszą pracując w domu, a także zapewnić, że ludzie nie cierpią na izolację społeczną podczas pracy w domu
--sprzęt potrzebny do pracy w domu powinien zapewnić pracodawca. Konieczne będzie również uzgodnienie sposobu korzystania z tego sprzętu do celów osobistych
-bozp nie ulega zmianie, a pracodawca nie musi odwiedzać domu pracownika w celu przeprowadzenia kontroli pod kątem przestrzegania zasad bezpieczeństwa w miejscu pracy.
.