Syndrom wypalenia zawodowego dotyka coraz więcej Polaków

Syndrom wypalenia zawodowego to szczególny rodzaj stresu zawodowego - stan fizycznego lub emocjonalnego wyczerpania, który obejmuje również poczucie obniżenia wydajności i utraty tożsamości osobistej. Niektórzy eksperci uważają, że za syndromem wypalenia zawodowego stoją inne schorzenia, takie jak depresja. Niektóre badania sugerują, że wiele osób, które doświadczają objawów zespołu wypalenia zawodowego, nie wierzy, że ich praca jest tego przyczyną. Niezależnie od przyczyny, wypalenie zawodowe może wpłynąć na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Zastanów się, jak dowiedzieć się, czy masz syndrom wypalenia zawodowego i co możesz z tym zrobić.
Objawy syndromu wypalenia
- Czy stałeś się cyniczny lub krytyczny w pracy?
- Czy wleczesz się do pracy i masz problemy z jej rozpoczęciem?
- Czy stałeś się drażliwy lub niecierpliwy wobec współpracowników, klientów lub kontrahentów?
- Czy brakuje Ci energii, aby być konsekwentnie produktywnym?
- Czy trudno Ci się skupić?
- Czy brakuje Ci satysfakcji z osiągnięć?
- Czy czujesz się sfrustrowany/a swoją pracą?
- Czy używasz jedzenia, narkotyków lub alkoholu, aby poczuć się lepiej lub po prostu nic nie czuć?
- Czy zmieniły się Twoje nawyki związane ze snem?
- Czy cierpisz na niewyjaśnione bóle głowy, problemy żołądkowe lub jelitowe, lub inne dolegliwości fizyczne?
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z tych pytań, możesz doświadczać syndromu wypalenia zawodowego. Należy rozważyć skonsultowanie się z lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia psychicznego, ponieważ objawy te mogą być również związane z chorobami medycznymi, takimi jak depresja.
Wskazówki, jak poprawić swój stan
- Oceń swoje możliwości. Omów konkretne problemy ze swoim przełożonym. Być może uda wam się wspólnie zmienić oczekiwania lub osiągnąć kompromis czy rozwiązanie. Postaraj się ustalić cele dotyczące tego, co musi być zrobione i czego można się spodziewać.
- Poszukaj wsparcia. Niezależnie od tego, czy zwrócisz się do współpracowników, przyjaciół czy bliskich, wsparcie i współpraca mogą pomóc Ci poradzić sobie z problemem. Jeśli masz dostęp do programu pomocy pracowniczej, skorzystaj z odpowiednich usług.
- Spróbuj zajęć relaksacyjnych. Poznaj programy, które mogą pomóc w walce ze stresem, takie jak joga, medytacja czy tai chi.
- Zacznij ćwiczyć. Regularna aktywność fizyczna pomoże Ci lepiej radzić sobie ze stresem. Może to również zająć twój umysł.
- Wyśpij się. Sen przywraca dobre samopoczucie i pomaga chronić zdrowie.
- Mindfulness. Mindfulness jest aktem skupienia się na oddechu i bycia intensywnie świadomym tego, co czujesz w każdym momencie, bez interpretacji czy osądu. W środowisku pracy praktyka ta polega na radzeniu sobie z sytuacjami z otwartością i cierpliwością.
