Ciepło czy zimno? Dowiedz się, jaka jest maksymalna dopuszczalna temperatura w miejscu pracy

Dowiedz się, jaka jest maksymalna temperatura dopuszczalna w miejscu pracy. Każdy pracodawca wie, że komfortowe warunki pracy przekładają się na większą efektywność pracy. Jednym z najważniejszych aspektów, które sprawiają, że środowisko pracy jest przyjemne, jest idealna temperatura. Warunki mikroklimatyczne (nieprzekraczanie temperatury maksymalnej i minimalnej) należą do obowiązków pracodawcy.
Wysoka temperatura
Kodeks pracy stanowi, że pracodawca ma obowiązek obniżyć temperaturę w miejscu pracy, jeżeli jest ona zbyt wysoka. W jaki sposób ma to zrobić, o tym Kodeks Pracy milczy. Zatem to, w jaki sposób to zrobić, pozostaje wyłącznie w gestii pracodawcy. Jeżeli w miejscu pracy jest klimatyzacja, temperatura nie powinna przekraczać różnicy 6 ºC między temperaturą na zewnątrz i wewnątrz. Pracodawca jest również zobowiązany do zapewnienia każdemu pracownikowi swobodnego dostępu do wody pitnej, niezależnie od temperatury powietrza w miejscu pracy. Maksymalna dopuszczalna temperatura zależy od rodzaju wykonywanej pracy fizycznej. Istnieje osiem kategorii, które dzielą zawody w zależności od aktywności fizycznej, przy czym kategoria I obejmuje zawody o minimalnej aktywności fizycznej (praca biurowa). W kategorii I tolerowane są temperatury do 27 °C. Kategoria IIa toleruje temperaturę 26 ºC i obejmuje głównie kierowców, natomiast kategoria IIb obejmuje kierowców cięższego sprzętu, a zalecana temperatura wynosi do 32 ºC.
Zawody niezagrażające zdrowiu
Kategorie I i IIa nie są zawodami wymagającymi fizycznie i istnieje małe prawdopodobieństwo, że przekroczenie limitu temperatury będzie stanowiło jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia. Wysoka temperatura uznawana jest za czynnik uciążliwy, który może obniżać wydajność i koncentrację pracownika.
Przerwy i dostęp do napojów
W przypadku przekroczenia dopuszczalnej temperatury (36 ºC) pracodawca musi zapewnić pracownikowi napoje ochronne (mineralne lub jonowe) oraz udzielić mu dodatkowych przerw w pracy.
Prawo pamięta również o minimalnej temperaturze
W przypadku niskich temperatur w miejscu pracy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia ochronnego sprzętu i odzieży roboczej. Pracodawca musi zapewnić przerwy i dostęp do gorących napojów, gdy niska temperatura stanowi zagrożenie dla zdrowia.
