Czy wiesz, kiedy zapłaciłeś za czas wolny od pracy, a kiedy nie?

Opublikowano: 1. 4. 2019

Może być wiele powodów, dla których warto wziąć urlop. Możesz mieć wpływ na niektóre powody, czas wolny jest zaplanowany, a niektóre sytuacje zdarzają się niespodziewanie. W niektórych sytuacjach pracownicy biorą niepotrzebne urlopy. Mogą skorzystać z urlopu płatnego lub bezpłatnego. Możesz zaoszczędzić dni wolne na hobby lub rodzinę.

Urlop bezpłatny

Jeśli utkniesz w korku lub wypadku, pracodawca musi dać Ci czas wolny na czas niezbędny - urlop bezpłatny. Masz również prawo do bezpłatnego urlopu jednodniowego na ślub (jeden dzień płatny), na pogrzeb lub przeprowadzkę z powodów prywatnych. Jeśli przeprowadzasz się do pracy, masz prawo do płatnego urlopu. Mężczyźni mogą wykorzystać dwa dni bezpłatnego urlopu na transport mojej partnerki do szpitala położniczego i udział w porodzie. Masz prawo do pół dnia bezpłatnego urlopu tygodniowo na poszukiwanie nowej pracy, jeśli jesteś na wypowiedzeniu.

Paradoksalnym rodzajem urlopu jest strajk pracowników. Pracodawca musi przeprosić strajkującego pracownika, ale bez odszkodowania.

Wizyta u lekarza

Zawsze przysługuje Ci niezbędny czas na tzw. kartę lekarską na badanie. Jednak jest to bardziej skomplikowane z jego płatnością. Jeśli uznasz, że lekarz najbliżej Twojego miejsca zamieszkania Ci nie odpowiada i pojedziesz do bardziej odległego miasta, zostaniesz bez odszkodowania. Jeśli towarzyszysz bliskiej osobie do lekarza, Twoje wynagrodzenie zostanie zwrócone.

Płatny urlop

Oprócz jednego bezpłatnego urlopu na wesele przysługuje Ci jeszcze jeden dzień płatności. Otrzymujesz również płatny czas wolny, gdy uczestniczysz w weselu swojego dziecka lub pogrzebie bliskiej osoby lub koleżanki. Otrzymasz również pełny zwrot wynagrodzenia przy pobieraniu krwi, a dodatkowo możesz odliczyć próbki od podatku. Otrzymasz również czas wolny na regenerację po subskrypcjach, ale bez rekompensaty.

Ochotnicza straż pożarna i ratownicy

Pracodawca jest zobowiązany do zwolnienia Cię, jeśli jesteś strażakiem lub ratownikiem, ale nie musi rekompensować Ci utraconego wynagrodzenia. Niektórzy pracodawcy cenią sobie tę aktywność i mają wolne. Jeśli tego nie zrobią, możesz ubiegać się o utracone wynagrodzenie w odpowiednim mieście.HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy