Co to jest elastyczny czas pracy i jakie daje korzyści?

Opublikowano: 13. 3. 2019

Bezpłatne (elastyczne) godziny pracy lub przesuwanie to marzenie szczególnie rodziców małych dzieci. Możliwość zabierania dzieci do przedszkola, z przedszkola, do klubów, ale także załatwiania spraw osobistych czy urzędów w dowolnym momencie umożliwia elastyczne godziny pracy. Nie znajdziesz tego terminu w Kodeksie pracy. A więc chodzi o porozumienie między pracodawcą a pracownikiem. Sam decydujesz, w jakich godzinach zaczniesz pracować, a o której skończysz. Musisz jednak zapewnić standardową wydajność pracy, tak jak robisz to w stałych godzinach.

Elastyczne godziny pracy nie mają zastosowania do wielu rodzajów zatrudnienia. Są to operacje wielozmianowe w fabrykach, w których poszczególne wyniki pracy podążają za sobą na liniach produkcyjnych, a linia często pracuje w trybie ciągłym. Pracownicy sklepów, centrów handlowych i innych usług publicznych również nie mają takiej możliwości.

Jak to działa?

Nawet elastyczne godziny pracy można podzielić na kilka typów. Niektórzy pracodawcy dopuszczają tylko część swojego czasu pracy. Niektórzy nalegają na ciężką pracę tylko rano, a resztę można rozdzielić lub odwrotnie. Stosunek liczby godzin stałych do elastycznych godzin pracy zależy od pracodawcy. Resztę pracy możesz przepracować w jeden dzień, tydzień lub miesiąc. Zależy to od tego, czy w umowie masz elastyczny dzień pracy, elastyczny tydzień pracy czy elastyczny miesiąc pracy. Bez względu na formę umowy o pracę musisz zawsze pracować zgodnie z typem umowy. W ciągu dnia roboczego, tygodnia lub miesiąca.

Zalety elastycznego czasu pracy

Jedną z największych jest możliwość swobodnego łączenia pracy i czasu wolnego. Dostosujesz swoją pracę do swojej rodziny lub hobby. Niektóre działają lepiej po południu, a inne wcześnie rano. Ten rodzaj czasu pracy wymaga pewnej samodyscypliny. Osoby, które mają tendencję do odkładania rzeczy w ostatniej chwili, mogą mieć problem z tego rodzaju pracą.

Jeśli masz problemy rodzinne lub chcesz coś rozwiązać, nie musisz tracić wakacji i kończyć pracy innym razem.

< br>

Zdroj: HR News
Zprávy a novinky z HR