Co to są dni chorobowe i jak z nich korzystać?

Opublikowano: 4. 3. 2019

Czy masz przeziębienie, kaszel i lekką gorączkę? Będziesz musiał niepokoić swojego lekarza rodzinnego z powodu takiej małostkowości, ponieważ wiesz, że powie ci, abyś się położył, dużo pił i zażył Paralen. Ale musisz iść za nim ze względu na niekompetencję, więc nie przegapisz czekania w zatłoczonej poczekalni i musisz opóźnić lekarza i siebie. Czy jest sposób, aby uniknąć wizyty u lekarza? Coraz więcej firm oferuje zwolnienia chorobowe jako jedną ze świadczeń, co doskonale rozwiązuje tę sytuację.

Jak to działa?

Jeśli pracodawca zezwala na korzystanie ze zwolnień lekarskich, wszystkie warunki muszą być określone w układzie zbiorowym pracy lub w załączniku do umowy o pracę. Możesz wtedy wybrać dni wolne na „wspinaczkę” i nie potrzebujesz niepełnosprawności od lekarza. Zwykle jest to 3-5 dni.

Jeśli nie weźmiesz urlopu w ciągu roku, tylko wyjątkowo jest on przenoszony na następny rok. W niektórych firmach pracownicy otrzymują wynagrodzenie finansowe lub inne świadczenia. Dokładną liczbę dni należy podać w umowie wraz z możliwością przeniesienia na kolejny rok. Kolejną kwestią, którą należy podać w umowie, jest wycena finansowa za okres ciągnienia zwolnień chorobowych, których wysokość jest różna w każdej firmie.

Dni chorobowe nie zawsze mogą dotyczyć wszystkich pracowników. Czasami świadczenie to nie dotyczy pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o wykonanie zobowiązania, umowy o pracę lub pracy w niepełnym wymiarze godzin. Kryteria, dla których przewidziane są zwolnienia chorobowe, muszą być dokładnie określone w umowie, aby nie można zarzucić pracodawcy dyskryminacji.

Korzystne dla obu stron

Ponieważ pierwsze trzy dni niezdolności do pracy nie są objęte ubezpieczeniem, z pewnością korzystniej jest skorzystać ze zwolnienia chorobowego. Stracisz mniejszą część swojej wypłaty i będziesz mógł odpocząć zamiast czekać u lekarza. Za inne dni płaci pracodawca, więc korzystniej będzie, jeśli zdecydujesz się wykorzystać dni chorobowe. Wielu pracowników nie jest niepełnosprawnych ze względów finansowych, dlatego wolą iść do pracy, nawet jeśli nie czują się dobrze. Ryzyko zarażenia współpracowników jest bardzo wysokie, dlatego pracodawcy opłaca się zostawić Cię w domu na kilka dni.HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy