Pracodawcy coraz częściej oferują czas wolny: jakie są korzyści?

Opublikowano: 6. 2. 2019

W ostatnich latach termin „ruchome godziny pracy” był używany w odniesieniu do godzin pracy. Kodeks pracy nie zna jednak tego pojęcia, ponieważ jest to właściwie elastyczny czas pracy. Jeżeli taka forma jest dozwolona przez pracodawcę i charakter pracy, pracownik może wybrać początek i koniec czasu pracy w terminach ustalonych przez pracodawcę. Okres, w którym pracownik ma obowiązek przebywania w miejscu pracy, nazywany jest podstawowymi godzinami pracy. Początek i koniec podstawowego czasu pracy określa pracodawca.

Praca z domu

Ta forma pracy zyskuje na popularności. Ma swoją specyfikę, a jedną z nich jest to, że godziny pracy nie są ustalane przez pracodawcę, ale przez samego pracownika. Ma możliwość planowania godzin pracy według swoich potrzeb, ustalania początku i końca godzin pracy, przerw w pracy i tym podobnych. Jednak z tymi zaletami wiąże się większe zapotrzebowanie na samodyscyplinę i umiejętność samodzielnej organizacji pracy. Zaletą jest m.in. również na tym, że pracownik może efektywniej wykorzystywać swój wewnętrzny biorytm. Jednak nie ma idealnego rozkładu czasu pracy w przypadku pracy w domu. Pracownik zawsze musi planować swoje godziny pracy nie tylko według swoich potrzeb, ale także według potrzeb pracodawcy.

Coraz więcej młodych ludzi wykorzystuje swój wolny czas

Elastyczne godziny pracy to najczęstsza korzyść po kuponach na posiłki, którymi niektóre firmy nagradzają swoich pracowników. Korzysta z niej już prawie co trzeci pracownik w wieku od 25 do 34 lat. Młodzi ludzie nierzadko rozpoczynają pracę między 8 a 4 rokiem, kiedy po raz pierwszy rozpoczynają pracę po szkole. Firmy dostrzegają ten problem i pozwalają nie tylko młodym ludziom na planowanie pracy według własnych potrzeb. Pracodawca powinien poinformować pracownika, kiedy jest to konieczne, aby pracownik był dostępny.

Elastyczne godziny pracy

Zaletą jest to, że możesz robić różne rzeczy w biurze, iść do lekarza lub spędzać co najmniej trochę czasu z rodziną lub swoim hobby każdego dnia. Jednak wprowadzenie elastycznych godzin pracy nie jest możliwe w każdym miejscu pracy. Zapobiega temu ciągłość procesów produkcyjnych, świadczenie usług dla ludności i tym podobne. W takich firmach tylko niektórzy pracownicy mogą korzystać z elastycznego czasu pracy, np. Pracownicy zajmujący się analizą danych, centrum rozwoju itp.HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy