Relacje w miejscu pracy nie są mile widziane

Opublikowano: 17. 3. 2021
Relacje w miejscu pracy nie są mile widziane

Na pewno w trakcie swojej kariery zawodowej spotkałeś parę, której związek rozwinął się w miejscu pracy lub przeżyłeś „romans” z kolegą. Relacje w miejscu pracy nie są niczym specjalnym z prostego powodu. Spędzasz więcej czasu z kolegami niż z rodziną czy przyjaciółmi, a czasem wystarczy mała iskierka, która w godzinach nadliczbowych lub imprezie firmowej przeradza się w coś więcej. Masz wiele wspólnego z większością współpracowników, nic więc dziwnego, że co trzecie małżeństwo zawierane jest w miejscu pracy.

Związek lub romans

Większość firm stara się stworzyć działający zespół, więc wybierają osoby poszukujące pracy, które ich zdaniem będą pasować do istniejącego zespołu. Jednak dobrze funkcjonujący zespół to nie tylko większa produktywność, ale także rosnąca wzajemna sympatia niektórych pracowników. Nie tylko co trzecie małżeństwo występuje w miejscu pracy, ale także wiele niewierności, które często powodują napięcia między współpracownikami, dlatego unikaj „jednorazowych” romansów w miejscu pracy. Jeśli jednak sympatia przerodzi się w harmonijny związek, może to mieć pozytywny wpływ na zespół. Będą chcieli popisywać się przed sobą lepszą wydajnością pracy lub bardziej sobie wzajemnie pomagać, co przełoży się na lepsze wyniki dla całego zespołu. Niemniej jednak lepiej, jeśli jeden z nich zostanie przeniesiony do innego działu lub przyjrzy się innej pracy. Jednak problem pojawia się, gdy relacja przestaje działać. Kolejny „duszny” jest przekazywany innym. Większość par nie może uniknąć kłótni i rozwiązywać osobistych problemów w pracy w obecności innych kolegów. To stawia innych współpracowników w niezręcznej sytuacji.

Zakazane relacje w miejscu pracy

Wielu pracodawców „zabrania” stosunków w miejscu pracy, co jest sprzeczne z Kodeksem pracy, gdzie pracodawca nie ma prawa w jakikolwiek sposób ingerować w prywatność swoich pracowników, ale Kodeks pracy nie mówi wprost o stosunkach w miejscu pracy. Często pracodawca zaleca, aby jedna z par odeszła z pracy. Pracownik nie może jednak otrzymać rozwiązania stosunku pracy, gdyż zawiązanie spółki osobowej nie jest w żaden sposób związane z wykonywaniem przez niego pracy.HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy