Pytania, które należy zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej: o co zapytać i dlaczego

Opublikowano: 17. 3. 2021
Pytania, które należy zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej: o co zapytać i dlaczego

"Czy masz jakieś pytania do mnie?"

W tym momencie wywiadu masz przed sobą rękawicę, której wstyd się nie podnosić. Planowałeś to w tej chwili i masz pytania, które powinieneś zadać swojemu pracodawcy, prawda?

Brak zadawania pytań lub po prostu bardzo niejasnych sprawia wrażenie, że nie interesuje Cię praca lub firma.

Stworzenie listy ogólnych pytań może być łatwe. Jeśli jednak poświęcisz czas na zadawanie dokładnie zbadanych i przemyślanych pytań, z pewnością zadziwisz rekruterów. Pamiętaj, że podczas gdy menedżer ds. Rekrutacji próbuje dowiedzieć się, czy jesteś najbardziej odpowiedni dla firmy, starasz się również dowiedzieć, czy firma jest najbardziej odpowiednia dla Ciebie.

Jakie są największe wyzwania, przed którymi stoisz teraz w tym dziale?

To pytanie jest ważne, ponieważ chcesz dowiedzieć się, z jakimi problemami boryka się twój przyszły szef, aby móc porozmawiać o ich rozwiązaniu. Jeśli przekonasz decydenta, że możesz rozwiązać te problemy, z większym prawdopodobieństwem zostanie Ci zaoferowana praca.

Jeśli zostanę zatrudniony, jakie trzy najważniejsze rzeczy chcesz, abym osiągnął w ciągu pierwszych sześciu miesięcy w firmie?

To pytanie pokazuje pewność siebie, ponieważ wyraźnie patrzysz w przyszłość na to, co będziesz robić na tym stanowisku. Po drugie, okazuje się, że wiesz, że firma zatrudnia kogoś, ponieważ tego potrzebuje i że uważasz, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko.

Jak rozwiązujesz nieporozumienia?

Nie da się uniknąć nieporozumień w pracy. Jednak ludzie często funkcjonują w fałszywej harmonii, gdzie czują presję, aby się zgodzić, lub w przeciwnym biegunie są agresywni i wrogo nastawieni.

Wiedza o tym, co dzieje się podczas nieporozumień i czy skutkują one (zdrowym) konfliktem, mówi kandydatom wiele o kulturze społeczeństwa.

Jak opisałbyś kulturę firmy?

Kiedy szukasz pracy, zazwyczaj liczysz na coś więcej niż tylko wypłatę. Te pytania mogą dostarczyć pewnego wglądu w kulturę i wartości korporacyjne.

Chociaż stanowisko wydaje się być idealnym uzupełnieniem twoich umiejętności, możesz skończyć nieszczęśliwie, jeśli firma nie zapewnia wymaganej elastyczności lub w inny sposób tworzy ponure i niepożądane środowisko pracy. Ważne jest, aby znaleźć dobre społeczeństwo kulturalne, więc nie zapomnij zapytać.

HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy