Zalety elastycznego czasu pracy

Opublikowano: 3. 3. 2021

Pracodawcy coraz częściej oferują elastyczne godziny pracy:

Jakie są korzyści?

W ostatnich latach termin elastyczny czas pracy był używany w połączenie z godzinami pracy. Jednak Kodeks pracy nie zna tego pojęcia, ponieważ jest to właściwie elastyczny czas pracy. Jeżeli taka forma jest dozwolona przez pracodawcę i charakter pracy, pracownik może wybrać początek i koniec godzin pracy w terminach ustalonych przez pracodawcę. Okres, w którym pracownik ma obowiązek przebywania w miejscu pracy, nazywany jest podstawowymi godzinami pracy. Początek i koniec podstawowego czasu pracy określa pracodawca.

Praca w domu

Ta forma aktywności zawodowej zyskuje na popularności. Ma swoją specyfikę, a jedną z nich jest to, że godziny pracy nie są ustalane przez pracodawcę, ale przez samego pracownika. Ma możliwość planowania godzin pracy według swoich potrzeb, ustalania początku i końca godzin pracy, przerw w pracy itp. Jednak z zaletami tymi wiąże się większe zapotrzebowanie na samodyscyplinę i umiejętność samodzielnej organizacji pracy. Zaletą jest m.in. również na tym, że pracownik może efektywniej wykorzystywać swój wewnętrzny biorytm. Jednak w przypadku pracy w domu nie ma idealnego harmonogramu czasu pracy. Zawsze konieczne jest, aby pracownik planował czas pracy nie tylko zgodnie z jego potrzebami, ale także potrzebami pracodawcy.

Coraz więcej młodych ludzi korzysta z elastycznych godzin pracy < / strong>

Elastyczne godziny pracy to najczęstsza korzyść po kuponach na posiłki, którymi niektóre firmy nagradzają swoich pracowników. Używa go już prawie co trzeci pracownik w wieku od 25 do 34 lat. Młodzi ludzie nierzadko rozpoczynają pracę między 8 a 4 rokiem życia, kiedy po raz pierwszy rozpoczynają pracę tuż po szkole. Firmy dostrzegają ten problem i pozwalają nie tylko młodym ludziom na planowanie pracy według własnych potrzeb. Pracodawca powinien poinformować pracownika, kiedy jest to konieczne, aby pracownik był dostępny.

Elastyczne godziny pracy

Zaletą jest to, że można załatwić sprawy pod gabinet, wizyta u lekarza lub poświęcenie co najmniej trochę czasu rodzinie lub hobby każdego dnia. Jednak wprowadzenie elastycznych godzin pracy nie jest możliwe w każdym miejscu pracy. Zapobiega temu ciągłość procesów produkcyjnych, świadczenie usług dla ludności i tym podobne. W takich firmach tylko niektórzy pracownicy mogą korzystać z elastycznego reżimu czasu pracy, np. Pracownicy zajmujący się analizą danych, centrum rozwoju itp.


HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy