Jak zmniejszyć stres w pracy

Opublikowano: 6. 1. 2019

Jednym z największych wrogów produktywności w pracy jest stres. Jeśli chcemy nim zarządzać lub tego uniknąć, musimy sobie uświadomić kilka rzeczy.

Przyczyny stresu w pracy

Przyczyn stresu w pracy może być kilka. Niektóre są osobiste, inne są bezpośrednio związane z pracą. Skoncentrujemy się teraz na tych przyczynach pracy. Najczęstsze z nich to dużo pracy, terminy, które trzeba dotrzymać, nadmierne wymagania ze strony wymagających klientów, złe relacje w miejscu pracy, nieprzyjemne lub nieodpowiednie warunki pracy, trudne zasady w miejscu pracy lub długie dojazdy do pracy iz powrotem.

Czy można uniknąć stresu?

Nie zawsze unikamy wszystkiego czynniki powodujące stres. Na niektóre czynniki można wpływać, na inne nie. Ale co możemy zrobić, aby utrzymać jak najmniej stresujących sytuacji w pracy?

Być może najważniejszą rzeczą jest zaplanowanie i ustalenie priorytetów. Idealnie, jeśli możesz zaplanować dzień pracy. Utwórz listę rzeczy do zrobienia na każdy dzień. Najważniejsze czynności do wykonania w danym dniu zawsze stawiaj na pierwszym miejscu. Nie zapomnij uwzględnić na liście krótkich chwil relaksu, które nie mają nic wspólnego z pracą. Nasz mózg nie jest przystosowany do długich obciążeń i musi zostać na chwilę wyłączony. Jeśli to możliwe, zaczerpnij świeżego powietrza i nie myśl o niczym. Większość z nas ma błędne przekonanie, że wykonamy więcej pracy, jeśli będziemy pracować bez odpoczynku. Przeciwieństwo jest prawdą. Jeśli nie dasz swojemu ciału odpoczynku, wkrótce zacznie ono strajkować, a Twoja praca przestanie działać.

Środowisko pracy również ma duży wpływ na poziom stresu, postaraj się to tak zorganizować abyś czuł się dobrze i komfortowo. Spróbuj pomyśleć o sposobach radzenia sobie z presją czasu, czy można coś zrobić inaczej. Jeśli stresują Cię zasady, spróbuj sobie z nimi poradzić lub wykorzystaj je na swoją korzyść. W ciągu dnia spożywaj pokarmy o niskiej zawartości cukru i wysokiej zawartości białka.HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy