Czy cierpisz na „gorączkę w kabinie” w pracy? Wiemy, jak sobie z tym poradzić

Opublikowano: 26. 1. 2021

Irytuje Cię ciągłe klikanie pióra z sąsiedniego biurka w biurze? Czy stale gwiżdżący kolega dosłownie doprowadza cię do szału? Alergia społeczna - choroba świecących łodzi podwodnych - jest dość powszechna w każdej małej grupie. Nie tylko z kolegami, ale z partnerem czy współlokatorami zaczynasz wpadać w niepotrzebne konflikty, zaczynasz myśleć o drobiazgach, których wcześniej nie zauważyłeś. Niektóre starcia skutkują niepotrzebną agresją, a nawet przemocą. Mężczyzna po prostu „wspina się po twojej szyi”. Nieważne, czy pracujesz w biurze, na hali produkcyjnej, w magazynie czy w sklepie.

Czy lubisz swoją pracę?

Jeśli jesteś zadowolony ze swojej pracy, dogadujesz się w normalnych sytuacjach z kolegami i przełożonymi i kochasz swoją pracę, powinieneś poradzić sobie ze swoją fobią. Dowiedz się, czy trzeba stracić dobrą pracę tylko z powodu „łodzi podwodnej”. Nie zrujnuj tego, gdzie chcesz. Zaburzenia psychiczne występują również u niektórych osób, które dają się ponieść niechęci. Nie ma sensu dowiadywać się, kto jest winny. Nie ma winnego. Nigdy nie wiadomo, kto ma na sobie „łódź podwodną”.

Dokonaj zmiany

Spróbuj coś zmienić. Nie musi to być duża ani radykalna zmiana, po prostu mała rzecz. Czasami wystarczy coś zmienić w biurze, nową pracę lub nowe pomysły. Nowe zajęcia, które będą angażować cały zespół, mogą wnieść świeży powiew do dusznej atmosfery.

Zrób sobie przerwę od siebie

Najlepszym sposobem na pozbycie się fobii społecznej jest zrobienie sobie przerwy od kolegów. Nie widząc ich, nie obcując z nimi, nie będąc z nimi w kontakcie. Życzymy dłuższego weekendu, kilka dni wolnego i relaks. W pracy staraj się jak najmniej komunikować z kolegą, wobec którego czujesz lęk. Użyj służbowych e-maili lub innego współpracownika jako pośrednika.

Zmień przypisanie

Jeśli odpoczynek lub wakacje nie pomogą, poproś przełożonego o przeniesienie się do innej pracy. Spróbuj przejść na drugi koniec biura lub na drugi koniec linii produkcyjnej. Czasami wystarczy kilka metrów, aby pozbyć się niechęci.


HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy