Jak odróżnić poważne oferty pracy od niepoważnych?

Opublikowano: 26. 1. 2021

Szukasz nowej pracy lub chcesz zarobić trochę więcej, ale oferty niektórych brygad wydają Ci się nieco wątpliwe? Uwierz mi, nie sądzisz. Za ofertami niektórych "gwarantowanych" brygad, w których zarabiasz dużo pieniędzy, często znajdują się oszuści, którzy chcą tylko wyłudzić od ciebie pieniądze lub informacje.

Na co uważać?

Pierwszym aspektem, który nie ma nic wspólnego z poważną ofertą, jest wpisowe, czyli składka członkowska lub inna opłata. Niezależnie od tego, czy chodzi o materiał (koperty, na których przyklejasz znaczki, koraliki, z których zrobisz różańce itp.), Czy cokolwiek innego, a wyda ci się to najbardziej wiarygodne, bądź mądry. W zdecydowanej większości nie otrzymasz ani materiału, ani odpowiedzi.

A także opłaty w postaci wysłanych SMS-ów za dostęp do sieci, gdzie obiecuje się prostą pracę w postaci czytania maili i klikania w nie.

Inną grupą reklam, które wyglądają podejrzanie, jest sprzedaż lub oferta czegokolwiek, a jako nagrodę oferowana jest tylko prowizja.

Takie oferty pracy najczęściej pojawiają się w różnych grupach skupionych na brygadach i dodatkowym dochodzie na portalach społecznościowych, gdzie zadowolona młoda dama z banknotami w ręku pojawia się wraz z ogłoszeniem, ale informacja nie jest zbyt konkretna, tylko krótkie zdanie, które przesyła szczegółowe informacje na „sz”. Wygląda wiarygodnie, prawda? Jednak większość zdjęć jest pobierana z internetu, a profile są fałszywe, z wyjątkiem oferowania kosmetyków. Jednak niewiele zarabiasz na sprzedaży kosmetyków.

Czy naprawdę się o ciebie troszczą?

Jednak powód zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną może w ogóle nie być związany z oferowanym stanowiskiem. Ponieważ specjalista HR zna Twój poprzedni zawód z Twojego CV, zdarza się, że rozmowa ma na celu uzyskanie od Ciebie informacji o Twoim poprzednim pracodawcy, co jest nieetyczne i na granicy prawa. Jest bardzo mało prawdopodobne, że firma zapewni Ci pracę.


HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy