Jak zrobić idealne szkolenie dla pracowników

Opublikowano: 26. 1. 2021

Okazjonalne szkolenie jest prawdopodobnie nieuniknione dla każdego z nas. Ale jak to możliwe, że gdzieś ludzie przychodzą na trening w dobrym nastroju, a gdzieś są zatrute twarze? Jeśli pracodawca wymaga od swoich pracowników udziału w szkoleniach, które powinny poszerzyć ich horyzonty, a jednocześnie przynieść pozytywną korzyść, należy mieć świadomość kilku ważnych faktów.

Jak uczynić trening pozytywnym?

Najpierw musisz dowiedzieć się, czym interesują się ludzie. Uczestnicy docenią, jeśli mogą wpłynąć na wybór tematów. Idealnie byłoby, gdyby sami wybierali tematy. To bardzo motywujące uczestnictwo, ponieważ podczas szkolenia nauczą się czegoś, co ich interesuje. Jednak nie zawsze możemy zaspokoić potrzeby każdego, więc dzień powinien być przyjemniejszy. Z jednej strony to okazja do nauczenia się czegoś nowego, poszerzenia horyzontów i zrobienia czegoś dla siebie. Kolejnym przyjemnym czynnikiem jest mała przekąska, z której mogą skorzystać uczestnicy. Ważną rolę odgrywa również środowisko, w którym odbywa się szkolenie. Środowisko poza miejscem pracy jest idealne.

Szanowanie czasu pracowników jest również ważne. Szkolenie w godzinach pracy powinno być oczywiste. Każdy pracownik ma prawo wyjść i odpocząć po pracy, więc nie będzie zadowolony, jeśli jego czas zostanie skrócony szkoleniem. Nie zapomnij też o przerwach. Nawet najbardziej interesujący trening staje się długotrwały, jeśli trwa długo.

Ważną rolę odgrywa również jakość prowadzącego. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli masz już doświadczenie z wykładowcą lub zostałeś polecony przez kogoś, kto uczestniczył w szkoleniu, za które prowadził. Koledzy również mogą to polecić. Bardzo dobrze, jeśli sami uczestnicy mogą, jeśli są zainteresowani, wziąć udział w dyskusji. Dobry wykładowca wzbogaca również prezentacje lub filmy towarzyszące jego wykładowi. Nie zapomnij o materiałach drukowanych z podstawową wiedzą, dzięki którym uczestnicy mogą powrócić do tematu i, jeśli to konieczne, przypomnieć sobie podstawowe fakty.HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy