Chcę podwyżki: jak prawidłowo prosić o podwyżkę wynagrodzenia?

Opublikowano: 26. 1. 2021

Pracujesz dla firmy już jakiś czas i czujesz, że zasługujesz na podwyżkę? Czy jesteś dla niej korzyścią, czy ciągle wpadasz na nowe pomysły, czy w razie potrzeby zostajesz po godzinach, ale czy czujesz się niedoceniany? Wielu pracodawców często nie zdaje sobie sprawy, jaki „skarb” mają w sobie pracownicy lub nie chcą doładowywać pieniędzy, a Ty nie będziesz miał innego wyjścia, jak tylko milczeć lub powiedzieć podwyżkę pensji.

Porzuć nieśmiałość

Wielu pracowników nie prosi o podwyżkę wynagrodzenia, ponieważ są „zawstydzeni”, jak często mówią. Jednocześnie wielu pracodawców często oczekuje, że ich pracownicy będą rozmawiać o podwyżkach wynagrodzeń, zwłaszcza od początku nowego roku, kiedy następuje rozliczenie roczne i spogląda wstecz na koniec roku. W większości firm duże spotkanie lub spotkanie odbywa się pod koniec lub na początku roku. Jeśli jesteś chwalony, to idealny moment, aby porozmawiać o podwyżce wynagrodzenia.

Spieraj się konkretnie

Zanim udasz się do przełożonego z prośbą o podwyżkę wynagrodzenia, dobrze przygotuj argumenty. Nigdy nie wspominaj o dodanych znajomych lub rodzinie, która żyje tylko z twojej pensji. Podkreśl swoje osiągnięcia zawodowe. Czy któreś z twoich propozycji ulepszeń są wykorzystywane w firmie? Przyprowadziłeś nowych klientów?

Szkolisz nowych pracowników, mimo że nie masz tego w opisie stanowiska? Jeśli pracujesz w większej firmie.

Twoje argumenty prawdopodobnie zostaną wykorzystane przez przełożonego na wyższych stanowiskach.

Dowiedz się, co interesuje Cię w Twoim zawodzie, ale uważaj, aby nie używać tego argumentu jako zagrożenia. Z zagrożeniami nigdy nie odniesiesz sukcesu i możesz stracić pracę.

Spróbuj zabrudzić aplikację

Kiedy jesteś spokojny, bądź spokojny, ale stanowczy. Mów ładnym, przyjemnym głosem. Kiedy twój pracodawca cię odrzuca, stłum swój gniew. Możliwe, że twoje argumenty będą w jego głowie i zostaniesz dodany w najbliższych miesiącach. Zapytaj, co możesz zrobić, aby zobaczyć wzrost płac.

Spróbuj przećwiczyć aplikację przed lustrem lub kimś z rodziny lub przyjaciół. Twój głos będzie bardziej pewny siebie przed przełożonym.


HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy