Czego specjaliści HR mogą dowiedzieć się o Tobie online?

Opublikowano: 22. 1. 2021
Czego specjaliści HR mogą dowiedzieć się o Tobie online?

Ubiegając się o pracę, przeważnie wysyłaj list motywacyjny, CV i ewentualnie kilka próbek swojej poprzedniej pracy. Ale to nie wszystko, na co zwracają uwagę rekruterzy, rozważając Twoją aplikację. W chwili obecnej w wyszukiwarkach, mediach społecznościowych i osobistych witrynach Twoja osobowość w Internecie prawdopodobnie zostanie dokładnie sprawdzona. Warto poświęcić trochę czasu i wysiłku, aby upewnić się, że Twój wirtualny obraz jest taki, jaki chcesz.

Czego szukają pracodawcy?

Rekruterzy szukają informacji z różnych powodów. Najpierw sprawdzają pozytywy, na przykład:


  • Zaangażowanie w lokalnych lub krajowych grupach organizacyjnych (60%)
  • Przykłady prac pisemnych lub projektowych (58%)
  • Wzajemne powiązania (36%)

Jednak szukają również negatywnych informacji w mediach społecznościowych, w tym:

  • Linki do marihuany (58%)
  • Polityczne przechwałki (47%)
  • Błędy ortograficzne i gramatyczne (43%)
  • Zdjęcia spożycia alkoholu (42%)

Dowody sukcesu i wiedzy

W swoim CV i liście motywacyjnym podajesz swoje doświadczenie, wiedzę i udokumentowaną umiejętność wykonywania zadań. Rekruterzy planują przeszukać internet, aby znaleźć więcej dowodów na poparcie tych twierdzeń. Jeśli masz osobistą stronę internetową, która zawiera portfolio lub blog, powinieneś przekazać im te informacje w sposób łatwy do znalezienia.

Twoja osobowość, zainteresowania i hobby

Jest prawdopodobne, że rekruterzy sprawdzą Twoje profile na Facebooku, Instagramie, Twitterze, LinkedIn i innych witrynach, aby dowiedzieć się, jakie typy postów publikujesz, jakie artykuły lubisz i udostępniasz oraz jakie inicjatywy lub organizacje wspierasz. Wspaniale jest pokazać swoją osobowość za pośrednictwem serwisów społecznościowych i miejmy nadzieję, że nie masz nic do ukrycia (w końcu publikujesz te informacje, aby wszyscy mogli je zobaczyć).

Rozbieżności w Twojej historii zatrudnienia

Jeśli informacje, które udostępniasz online, nie są zgodne z informacjami podanymi w CV, możesz napotkać problemy. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o Twój profil LinkedIn. Jeśli Twoje stanowisko, daty zatrudnienia lub inne informacje w Twoim profilu nie pasują do Twojego CV, osoba rekrutująca może pomyśleć, że jesteś kłamcą. Upewnij się, że zawsze jesteś konsekwentny i uczciwy.HitPraca.pl - oferty pracy
HitPraca.pl
Razem tworzymy rynek pracy